تنفر داشتن aparat آپارات Iranian Hot Persian Funny

تنفر داشتن: aparat آپارات Iranian Hot Persian Funny        

گت بلاگز اخبار اجتماعی قليان به سن دانش آموزان رسيد

اعتیاد دانش آموزی معضلی است که همواره با حواشی زیادی همراه بوده هست. حال با رواج قلیان های جیبی در میان دانش آموزان بار دیگر اعتیاد آنها جنجال به پا کرده هست. م

قليان به سن دانش آموزان رسيد

قليان به سن دانش آموزان رسيد

عبارات مهم : اشتغال

اعتیاد دانش آموزی معضلی است که همواره با حواشی زیادی همراه بوده هست. حال با رواج قلیان های جیبی در میان دانش آموزان بار دیگر اعتیاد آنها جنجال به پا کرده هست. مساله ای که در همان نگاه اول عمق تبعات آن کاملا پیداست و باید تدابیری را اندیشید تا روزهای کودکی به تباهی کشانده نشود. این در حالی است که تبلیغات اینترنت نیز به این مساله دامن زده است و دانش آموزان به آسانی می توانند سراغ قلیان های جیبی بروند، آیا که ارزانی آن نیز مزید بر علت شده است است.

قليان به سن دانش آموزان رسيد

در جیب جا می شود. اینک در بازی هایمان هم باید قلیان را اضافه کنیم، قلیانی که با یک شارژر برقی شارژ می شود و مواد آن به صورت مایع به شکل قطره و حاوی مواد شیمیایی اعتیادآور هست، آن چنان که دیگر نیازی به بساط آتش و تنباکو نیست؛ قلیان هایی که با تبلیغات رنگارنگ در اینترنت به دنبال مصرف کنندگان می گردند و بی بویی و سیاه نکردن دندان ها را تضمین می کند. گرچه مدت هاست که قبح قلیان کشی در جامعه شکسته شده، ولی با روی کارآمدن قلیان های جیبی دانش آموزان نیز به این معضل گرفتار شده است اند.

آذر سال گذشته بود که بعضی مسئولان به خبر رواج قلیان های جیبی میان دانش آموزان تصویر العمل نشان دادند. مدیر اداره سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در این باره گفت: تحقیقات صورت گرفته هست، ولی نتیجه های هنوز بیرون نیامده که به محض اعلام نتیجه های صحت و سقم آن اعلام می شود. خسرو صادق نیت با اشاره به ضرورت همکاری ارگان های متفاوت در امر مبارزه با استعمال دخانیات ادامه داد: در درجه اول روشنگری مردم و میل به جوانان نسبت به مصرف نکردن قلیان دارای اهمیت هست، آیا که همراهی مردم در این زمینه اصل اساسی است و تقاضای مردم در کارها کنترلی وقفه ایجاد می کند.

اعتیاد دانش آموزی معضلی است که همواره با حواشی زیادی همراه بوده هست. حال با رواج قلیان های جیبی در میان دانش آموزان بار دیگر اعتیاد آنها جنجال به پا کرده هست. م

همزمان نایب مدیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: رواج چنین اخباری در اینترنت قطعا جهت جذابیت مصرف قلیان در بین جوانان است که در این زمینه ابتدا هوشیاری خانواده ها و قشرهای جوان جامعه امری مهم و مورد نیاز هست. مرتضی خاتمی در پاسخ به سوالی مبنی بر بی توجهی نسبت به قانون ملی مبارزه با دخانیات گفت که قانون جدیدی در این مورد مورد نیاز نیست، بلکه نظارت ها باید به صورت دقیق تر صورت گیرد و وزارت بهداشت به عنوان متولی امر سلامت در جامعه باید ضعف نظارتی در این زمینه را برطرف کند. با وجود دسترسی ساده به قلیان های جیبی و ارزان بودن آنها میزان مصرف دانش آموزان زیاد کردن یافته و موجی از نگرانی را به راه انداخته است.

قلیان کشی با محدودیت کم کردن نمی یاید

عوامل زیادی در ترغیب قشر دانش آموز به استفاده از این محصول وجود دارد، آیا که به رغم هشدارهای فراوان همچنان جهت پر شدن اوقات فراغت نوجوانان، آن چنان که باید و شاید، اقدام موثری انجام نشده است و آنها با کنجکاوی هرچه تمام جهت به دست آوردن لذت زیاد به سمت مخدرها گرایش پیدا می کنند. از سوی دیگر، شاید کارها سلبی یکی دیگر از راهکارها باشد، ولی آیا تاکنون سرکوب بعضی پرسشها در جامعه نتیجه بخش بوده هست، جز اینکه موجب پنهانکاری می شود؟ محمدعلی نجفی، شهردار کنونی پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال 92 و زمانی که مدیر شرکت میراث فرهنگی و گردشگری بود، در برنامه پایش اعلام کرد که موافق عرضه قلیان هست. او همچنین گفت که حالا بنده با همسرم یا دخترم رفتیم قلیان بکشیم، دو پک هم آنها بزنند، چه مشکلی دارد؟ اظهارنظرات نجفی باعث شد که نمایندگان مجلس تصویر العمل نشان دهند و حتی یکی از آنها از دادستان کشور خواست تا علیه معاون مدیر جمهور اعلام جرم کند، ولی نجفی بلافاصله در یادداشتی در مورد اظهاراتش راجع به قلیان کشی توضیح داد. به اعتقاد او بحث راجع به قلیان کشیدن نیز بحث بین بد و بد تر هست. عده ای خیال می کنند با منع و ایجاد محدودیت جهت پدیده ای مثل قلیان یا پدیده های دیگری از این سنخ همه چیز درست می شود، ولی تجربه نشان داده است که چنین نیست.

قليان به سن دانش آموزان رسيد

گرچه براساس قانون ملی مبارزه با دخانیات که مشمول بر هرگونه مواد دخانی می شود، قلیان نیز از این عنوان مستثنی نیست و بر همین اساس اقدام جهت اعمال محدودیت بر عرضه آن نیز باید به صورت جدی صورت گیرد، ولی جهت مقابله با بروز پدیده قلیان کشی زیرزمینی باید به اطلاع رسانی و فرهنگسازی روی آورد و آنچه در این میان چشمگیر هست، ضعف نهادهای آموزشی و فرهنگی است که نتوانسته اند مانع گرایش دانش آموزان به قلیان های جیبی شوند. بنابراین به جای متهم کردن دانش آموزان یا حتی فروشندگان قلیان های جیبی باید زیر ساخت ها فراهم شوند که افراد گرایشی به مصرف مخدرها نداشته باشند.

پیامدهای مصرف قلیان های جیبی

«قلیان های جیبی یا الکترونیکی که به وسیله باتری لیتیمی و درگاه یواس بی ایجاد حرارت می کنند، در ابتدا با نشانه ترک سیگار تولید و عرضه شدند، در حالی که هم اکنون بسیاری از جوانان به استعمال این قلیان ها معتاد شده است اند.»

اعتیاد دانش آموزی معضلی است که همواره با حواشی زیادی همراه بوده هست. حال با رواج قلیان های جیبی در میان دانش آموزان بار دیگر اعتیاد آنها جنجال به پا کرده هست. م

این اظهارنظرات دی سال گذشته به وسیله مدیر سلامت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان انجام شد. به گفته فرجاد باطبی در قلیان های جیبی عصاره تنباکو معسل به صورت مایع درآمده و استفاده می شود که همه آسیب های قلیان را دربرمی گیرد و همچنین به علت حمل ساده آن و دسترسی راحت به آن احتمال استفاده آن از قلیان زیاد هست. او اضافه کرد: قلیان های جیبی به علت ترکیب شدن مواد با فلزات سنگین، می تواند بعضی از امراض مانند انواع سرطان و بیماری های قلبی، فشار خون یا تنفسی را ایجاد کند.

باطبی اظهار کرد: سیگارکشیدن سه تا چهار سی سی دود وارد دهان و بدن می کند، ولی با استعمال قلیان 40سی سی دود و آلودگی وارد دهان می شود و در مجموع یک قلیان برابر 80نخ سیگار آلودگی وارد بدن می کند. او گفت: تنباکو های معسل یا میوه ای 70 تا 80 درصد از مواد افزودنی و اسانس تشکیل شده است اند و دارای مقادیر زیادی مواد سمی و سرطان زا مانند نفتالین، هیدروکربن های آروماتیک، فلزهای سنگین و بنزن هستند و قلیان های جیبی همانند قلیان های معمولی همه این مواد سرطان زا را مشمول بر می شوند. میزان مونواکسیدکربن موجود در خون افرادی که قلیان کشیده اند سه برابر مونواکسیدکربن خون افرادی است که سیگار می کشند.

قليان به سن دانش آموزان رسيد

مونواکسیدکربن اضافی باعث کم کردن حمل اکسیژن به وسیله سلول های خون می شود و این باعث زیاد کردن احتمال بروز سکته و پرسشها قلبی و سکته مغزی می شود؛ احتمال بیماری های ریوی هم با استنشاق زیاد این ماده زیاد کردن می یابد. بنابراین باید هرچه سریعتر راهی یافت تا سلامتی نوجوان به مخاطره نیفتد، آیا که این قشر در پی کسب تجربه است و امکان دارد مصرف قلیان های جیبی راه را جهت آشنایی آنها با مخدرهای دیگر باز کند. از این رو هدایت دانش آموزان با برنامه های مهیج و خوش حالی آور در اوقات فراغت کمک شایانی می کند.

تشدید آسیب ها با محدودیت

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس راجع به قلیان های جیبی در گفت و گو با «آرمان» می گوید: یکی از ایرادهایی که بنده به دولت وارد می کنم، این است که در سال های متوالی هر لحظه در مباحث متفاوت اجتماعی، فرهنگی، تفریحی و… ورود پیدا کرده و مسئله آفرین شده است هست. حسن لطفی بیان می کند: در مباحث اجتماعی دولت نمی تواند جهت مردم الگو بسازد. به عبارت دیگر دولتمردان چه الگویی می توانند به جامعه تزریق کنند و بگویند که این کار را انجام دهید؟ او ادامه می دهد: ما نباید ساختارهای زندگی افراد را مختل کنیم. شهروندان نیاز به تفریح، شادابی، نشاط اجتماعی و اشتغال دارند.

لطفی اضافه می کند: ما اگر می خواهیم ساختارها را درست کرده و جامعه را به سمت وسوی درست هدایت کنیم باید اشتغال و نشاط را در جامعه ایجاد کرده و زیرساخت ها را فراهم کنیم. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید می کند: با محدود کردن نوجوانان و جوانان نه تنها نمی توانیم جلو آسیب ها را بگیریم، بلکه آسیب ها را شدت یافتن هم می کنیم. او اظهار می کند: هنگامی که ساختارها را درست کردیم، تفریح ایجاد و مسئله اشتغال حل شد، معضل قلیان کشی خودبه خود حل می شود. جهت مثال هنگامی که جوانی خسته از کار می آید، دیگر وقت قلیان کشیدن ندارد. او بیان می کند: تاکنون کمیسیون اجتماعی به مبحث قلیان کشی ورود پیدا نکرده است و اگر می خواهد وارد شود، باید موانع را از سر راه مردم در حوزه اشتغال و اوقات فراغت بردارد.

لطفی با بیان اینکه باید افراد جامعه متناسب با علایق خود زندگی کنند، یادآور می شود: در مورد قلیان کشی باید دلایل را بررسی کنیم که آیا یک جوان گرایش به انواع آسیب ها از جمله قلیان و مصرف مواد مخدر دارد. او می گوید: باید به مردم اعتماد کنیم و فرهنگسازی را به عهده آنها بگذاریم. لطفی در مورد رواج قلیان جیبی در میان دانش آموزان می افزاید: ساختار آموزشی استاندارد نیست. در حوزه آموزشی مسئله داریم. باید سیستم آموزشی این معضل را بررسی و تحلیل کند.

واژه های کلیدی: اشتغال | آموزشی | جوانان | محدودیت | کمیسیون | نوجوانان | مصرف قلیان | استعمال قلیان | کمیسیون بهداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz